Rahim Alınması (Histerektomi) Ameliyatları

Rahmin alınması, kadınlar için kabul edilmesi zor bir durumdur. Her ne kadar rahim, içinde bebeğin büyüdüğü, görevi fetüsü taşımak olan bir organ olsa da, çocuk doğurmayı düşünmeyen ve hatta menopoza girmiş bayanlar için bile rahmin alınması zor bir karardır. Çünkü ister istemez kişinin kadınlığı ve cinsel hayatı ile bir düşünülmektedir.

İlaç tedavilerine yanıt vermeyen yoğun kanamalarda, çok büyük miyomlarda, şiddetli ağrıya yol açan adenomiyozis durumlarında, rahim duvarında ve rahim ağzında kanser öncesi riskli hücreler olması durumunda ve kanserde  rahmin alınması kararı verilebilir.

Rahim karından (abdominal) kapalı (laparaskopik), açık ve vajinal yoldan olmak üzere üç şekilde çıkartılabilir. Hangi yolun seçileceğine hastanın klinik özellikleri ve cerrahın tecrübesine göre karar verilir. Sarkması olan, hatta bazen rahmin tamamen vajinadan dışarı çıktığı durumlarda vajinal yol çok daha tercih edilebilirken; miyom nedeniyle çok büyümüş ya da kanser ameliyatı gereken durumlarda abdominal yol tercih edilir. Laparaskopik histerektomi ameliyatı sonrasında, açık ameliyata göre çok daha az ağrı görülmektedir. Hasta çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde hareket eder ve iyileşmesi hızlanır. En az ağrı ve günlük hayata hızlı dönüş vajinal histerektomi sonrasında olur. Çünkü karında herhangi bir dikiş yoktur ve laparakopik ameliyatta olan gazla şişirmeye bağlı omuz ağrısı da görülmez.

Histerektomi ameliyatı sonrası iyileşme tamamlandıktan sonra cinsel hayat eski düzeninde devam edebilir. Çünkü cinsellik için gerekli olan, penisin içine yerleştiği vajina, histerektomi ameliyatı kapsamı dışındadır.

Whatsapp'a git!
Detaylar ve fiyat bilgisi için iletişim!
Merhabalar;
Bu iletişim kanalı ile Doç. Dr. Başak Güler whatsapp hattımıza direk erişebilir, taleplerinizi ve sorularınızı çekinmeden iletebilirsiniz.