Miyom Ameliyatları

Miyomlar rahim duvarının iyi huylu büyümeleridir. Ancak fazla kanama ya da sık aralıklarla olan kanamaya neden olarak kişide ileri derecede kansızlığa neden olabilirler. Bazen uzun zaman içinde büyürlerken hastaya bir şikayet vermezler; ancak 5-6 aylık gebelik cesametine ulaşınca hasta tarafından fark edilirler. Bazen de mesaneye olan baskı nedeniyle idrar kaçırma, sık idrara gitme; barsağa olan baskı nedeniyle de sık kabızlık ve dışkılamada zorlanma yapabilirler.

Miyomlar genellikle iyi huylu oldukları için; şikayet vermedikçe takip edilen tümörlerdir. Hızlı büyüme gösterdiklerinde ya da yukarıda anlatılan şikayetlerde alınmaları düşünülebilir. Miyom ameliyatları laparaskopik (karın yolundan kapalı ameilyat), histeroskopik (vajinal yoldan kapalı ameliyat) ve açık şekilde yapılabilir. Yönteme karar verirken hastanın yaşı, ek hastalıkları ve miyomun yeri ve büyüklüğüne karar verilir. Örneğin uzun süre anestezi alması uygun olmayan bir hastada, büyük bir miyomun çıkarılması için laparaskopik ameliyat değil açık ameliyat tercih edilebilir; açık ameliyatta operasyon süresi çok daha kısadır. Ancak yerleşimi ve boyutu müsait olan miyomlarda, cerrahi sonrası hasta konforu açısından laparaskopik ameliyata öncelik verilebilir.

Whatsapp'a git!
Detaylar ve fiyat bilgisi için iletişim!
Merhabalar;
Bu iletişim kanalı ile Doç. Dr. Başak Güler whatsapp hattımıza direk erişebilir, taleplerinizi ve sorularınızı çekinmeden iletebilirsiniz.