Gebelik Takibi

Gebelik dönemi, hem annenin hem fetüsün sağlığının takibini gerektiren hassas bir dönemdir. Ne yazık ki her zaman olumlu sonuçları yoktur. Gebelik sürecinde düşük tehdidi, düşük, dış gebelik, erken doğum tehdidi ve erken doğum, ölü doğum, anomalili bebek, gebelik zehirlenmesi ve doğum sonrası kanama gibi olumsuz pek çok sonuçla karşılaşılabilir.

Gebelik sırasında yapılan takipler, bu kötü sonuçları ön görmek ve mümkünse önlemek için  yapılır. Tarama testleri, detaylı ultrason taraması, şeker ve tansiyon kontrolleri, kan parametrelerinin kontrolü gebe takibinde kullandığımız araçlardır.

Deneyimli ellerde ultrason, fetüsle ilgili; özellikle anatomisi ile ilgili; pek çok bilgi sağlar. Bebeğin gelişimi, iyilik hali, doğum zamanlaması ve şekli ile ilgili karar almada ultrasonografik değerlendirme çok önemlidir. Ancak kromozom anomalilerinin bir kısmı ve pek çok genetik hastalık ultrason ile anlaşılamaz. Bunun için tarama testlerinden yardım alınır ve şüpheli durumlarda kesin tanı için; ailenin de isteği ile; amniosentez, koryon villüs örnekleme ya da kordosentez gibi girişimsel işlemler uygulanır.

İleri anne yaşı, tekrarlayan düşük öyküsü, gebelik öncesinde mevcut olan şeker, tansiyon ya da tiroid bezi hastalıkları, sıkı takip gerektiren durumlardır. Bu konularda tecrübeli bir doktor takibi ve tedavisine uyum ile çoğu gebe bebeğine sağlıkla kavuşmaktadır.

Whatsapp'a git!
Detaylar ve fiyat bilgisi için iletişim!
Merhabalar;
Bu iletişim kanalı ile Doç. Dr. Başak Güler whatsapp hattımıza direk erişebilir, taleplerinizi ve sorularınızı çekinmeden iletebilirsiniz.